03

ניתוח הרמת חזה והגדלה

ניתוח הרמת חזה הינו ניתוח שמטרתו להרים את השד ולעצב אותו מחדש. שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות.

ניתוח הרמת חזה והגדלה למי מיועד הניתוח?

בדרך כלל מראה שד נפול או צנוח נגרם משילוב של תהליכים:
1. ירידה בנפח השד או הידלדלות רקמת השד האופיינית לאחר הריונות, הנקות או ירידה דרסטית במשקל הגוף. במקרים אלו, הפטמות נופלות מטה והשד, שמאבד מנפחו, נותר שמוט על פני בית החזה או הבטן.
2. בעייה בהתפתחות השדיים, כלומר, השפעה גנטית על מראה השדיים. לרוב מופיע כבר בגיל צעיר. השדיים מוצקים אבל המבנה שלהם נופל.

הערכה טרום ניתוחית:

1. יש להבדיל בין הרמת שד לבין הגדלת שד. לצורך כך יש לבדוק את מיקום הפטמה ביחס לקפל התת שדי. הרמת שד מיועדת בעיקר למקרים בהם צניחת הפטמות הינה בדרגה 3,4 כלומר- הפטמה נמצאת מתחת לקפל התת שדי.
2. יש למדוד את איכות וכמות רקמת השד הקיימת בחלקו העליון והתחתון של השד ומתחת לפטמה. אנו מבצעים הערכה של איכות העור והמצאות סימני מתיחה. מדידה חשובה נוספת הינה קוטר העטרה. במקרים מסוימים, צניחת השד מלווה בהתרחבות העטרה.
3. יש להחליט טרם הניתוח מהו מראה השד הרצוי. במקרים בהם נפח השד קטן, ניתן להשתמש בשתל סיליקון בנוסף להרמת הפטמות. יש לזכור כי לאחר ניתוח הרמת שד חלה ירידה מסוימת בנפח השד. אנו ממליצים על מראה טבעי יותר, הפרופורציונלי למבנה בית החזה, רוחב הכתפיים, מותן ואגן ואף לבלט הישבן במראה צידי.

דרגות נפילת השד.
דרגה 3 ו-4 מחייבות הרמה של השדיים
דרגות נפילת השד.
דרגה 3 ו-4 מחייבות הרמה של השדיים

טיפים חשובים לפני ניתוח הרמת חזה והגדלה 

1. ברוב ניתוחי הרמת חזה נפח השד קטן, גם אם מוציאים עור עודף בלבד. השד הופך קטן יותר בגלל שאנו מצופפים ומהדקים את רקמת השד ואת מעטפת העור מסביב. לכן במקרים בהם יתכן שלאחר הרמה יהיה שד קטן מידי רצוי להוסיף שתל כבר בניתוח הראשון.
2. למתלבטים בדבר הצורך בשימוש בשתל סיליקון:  לא חייבים להחליט לבצע בניתוח הראשון גם הרמה וגם הגדלה. אפשר לחלק לשני ניתוחים במועדים שונים. בניתוח הראשון לבצע הרמה בלבד. לאחר כמה חודשים ניתן יהיה להחליט באופן ברור יותר אם נחוץ שתל או לא.
3. יש להרים את הידיים כלפי מעלה ולראות איך העור העודף בשד, תלוי מתחת לפטמה. אלו הם המקרים שיש לבצע הרמה או הידוק של מעטפת העור ולא להסתפק בהגדלה בלבד. יש לזכור מילוי החזה בסיליקון על מנת למתוח את העור אינו מומלץ כלל.
4. למתלבטים בדבר הצורך בביצוע הרמה: הרבה נשים מתלבטות בדבר הצורך בהרמת חזה ( בעיקר בגלל הצלקות ). נשים רבות שואלות מדוע לא ניתן להסתפק רק בשתל ולהגדיל. התשובה אינה חד משמעית בכל המקרים וצריך לדון עם הרופא בדבר האפשרויות. במקרים מסויימים אנו מאפשרים לבצע הגדלה תחילה. להמתין כמה חודשים ואז לפי התוצאה להחליט אם כדאי לבצע הרמה או לא (בנימה אישית: שתלי סיליקון, טובים ככל שיהיו, אינם “מרימים” את השד אלא להפך).
5. צלקת “עוגן” הכוללת צלקת לרוחב הקפל התת שדי היא הצלקת הבעייתית ביותר. צלקת זו תראה בדופן בית החזה (בצידי השדיים) ובמחשוף (במפגש בין השדיים). הצלקות ה”טובות” ביותר בעלות צורת ריפוי הטובה ביותר יהיו מסביב לעטרה ואנכית מהעטרה לקפל (לרוב הן אינן נראות). כדאי מאוד להימנע מצלקות בקפל התת שדי (נדרשת מיומנות גבוהה של הרופא המנתח).
6. ברוב הרמות השדיים לא מאבדים תחושה בפטמות
7. גם לאחר הרמת חזה יתכן שתיווצר “צניחה” של השד בעיקר בשדיים גדולים (עם שתל או ללא)
8. על מנת להתאים את צורת החזה החדש, אנו מציעים להגיע לייעוץ עם חזייה הטובה ביותר שאת אוהבת אשר נותנת לך צורת שד היפה ביותר (גם אם זו חזיית פושאפ עם כריות מילוי). בדרך זו נוכל לבצע החלטה על סוג הניתוח והצורה הסופית אליה אנו שואפים.

בעצם, החזייה שאת אוהבת ללבוש, מלמדת אותנו הרבה. היא תלמד אותנו על הצורך להרים את השד (במקרה שבה החזייה אוספת את השדיים כלפי מעלה), היא תלמד אותנו אם יש צורך בתוספת מילוי (הוספת כריות ומראה שד גדול יותר). חזיות שמצמצמות את השדיים (מינימייזר) מלמדו אותנו שהשד בעינייך גדול מידי ולא פרופורציונלי לגוף.

בת 26 - הרמה והגדלה בשל מראה שד נפול. שתל 260 סמ``ק
בת 26 – הרמה והגדלה בשל מראה שד נפול. שתל 260 סמ"ק

צלקות:

ניתוח הרמת שד מותיר צלקות על פני השד. הצלקות מצויות מסביב לגבול עטרה- עור, וצלקת אנכית מגבול העטרה לכיוון קפל התת שדי. הצלקות הללו מתרפאות היטב ומותירות סימן מטושטש במקום הימצאותן.

שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות. תוצאות סופיות לאחר ניתוח זה מתקבלות כעבור מספר חודשים בלבד. בחודשים הראשונים השד עלול להראות אחר ושונה מצורתו הסופית.

מהלך ניתוח הרמת חזה והגדלה:

הניתוח נערך בבית חולים תחת הרדמה כללית. אורך הניתוח כשעה וחצי. במהלך הניתוח אנו מקטינים, בד"כ, את קוטר העטרה ומעלים את העטרה והפטמה על "גבעול" למיקומה החדש. אנו יוצרים מעיין "ערסל" התומך את השד בחלקו התחתון ויוצר מלאות סמוך לחריץ שבין שני השדיים. בשלב זה, ניתן להוסיף שתלי סיליקון מתחת לשריר בית החזה הגדול או מעליו.

בסוף הניתוח, אנו מבצעים תפירה בחוטים פנימיים ונספגים כך שאין צורך להוציא תפרים ואין סמני תפרים על פני העור. אנו חובשים את המקום כולל חזיית ספורט אותה לא מורידים למשך 3 שבועות לערך.

מימין: צלקת "עוגן" הכוללת צלקת בקפל התת שדי. משמאל: צלקת "סוכריה" ללא צלקת בקפל
מימין: צלקת "עוגן" הכוללת צלקת בקפל התת שדי. משמאל: צלקת "סוכריה" ללא צלקת בקפל

מעקב לאחר הרמת חזה:

לאחר הרמת שד יש להמשיך בפעולות הקבועות לגילוי מוקדם של סרטן השד. הפעולות כוללות בדיקה ידנית עצמית, בדיקה ע"י כירורג שד, ממוגרפיה או אולטרא סאונד עפ"י הכללים המקובלים שהותוו ע"י משרד הבריאות. יש ליידע את הבודקים, טרם הבדיקה על הניתוח שעברת. האגודה למלחמה בסרטן גילוי מוקדם סרטן שד ככלל, מומלץ להיוועץ עם הרופא המנתח או כל מומחה אחר לכירורגיה פלסטית בכל שינוי שנוצר בשד.

כמו בכל ניתוח קיימים סיבוכים אפשריים. העיקרים שבהם:

 • נמק של הפטמה חלקי או מלא. נדיר פחות מ- 0.5%
 • שטפי דם כ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים
 • זיהום בפצע הניתוחי פחות מ- 1% מכלל הניתוחים. לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים
 • להפחתת הסיכון לזיהום.
 • הצורך בניתוח חוזר לצורך תיקון קיים בעיקר בניתוחים אלו, בשל אופיו השמרני והרצון להימנע מצלקות מיותרות. שיעור התיקונים
 • אצלנו הינו כ-2%.
 • הפחתת תחושה באזור הפטמה, פחות מ- 5% מהמקרים. לרוב התחושה חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח ובמיעוט מהמקרים
 • התחושה אינה משתקמת.
 • יכולת הנקה עלולה להיפגע אם כי לא ניתן לקבוע בוודאות באיזה שיעור.
 • היפרדות שולי החתך ופתיחת קו התפר. תופעה נדירה וקשורה יותר לכריתת מסת שד גדולה עם עור דק ונשים מעשנות.
 • **תופעות הלוואי ידונו בהרחבה עם הרופאים לפני הניתוח

לחצו כאן לצפיה בתוצאות המדהימות שלנו של ניתוח הרמת חזה והגדלה

Make an Appointment

קבעו איתנו פגישה