03

תיקון שבר (הרניה) ומתיחת בטן

מטרת הניתוח היא להסיר את עודפי העור/השומן מהבטן למראה מתוח ואסתטי יותר. ניתוח זה הוא בין השכיחים בכירורגיה הפלסטית בקרב הנשים וגם בקרב הגברים.

תופעה זו מאפשרת לרקמות שומניות או איברים המצויים בתוך חלל הבטן, כמו מעיים, לחדור ולהתבלט דרך חולשה זו אל מתחת לעור. ברוב המקרים ארוע זה מתבטא באי נוחות מקומית ועד כאב הגובר יותר בזמן ביצוע מאמץ פיזי. פרט לכך קיימת השפעה אסטטית מקומית שכן עלולה להופיע בליטה מתחת לעור, הנראית לעין.

הטיפול בבקע הינו חשוב ביותר, שכן בקע, ללא טיפול, יגדל עם הזמן ויגרום להחמרת הכאבים והאי נוחות. ככל בהבקע יגדל יותר, כך יקשה על התיקון ועל הסיכוי הגובר לחזרת הבקע גם לאחר תיקונו. בקע שאינו מטופל עלול להסתבך ב"כליאה" של רקמת שומן תוך בטני או אף חמור מכך, לולאת מעי. מקרה זה דורש ניתוח חרום לתיקון מיידי.

סוגי הבקעים השכיחים בכירורגיה פלסטית של הבטן שבר טבורי (UMBILICAL HERNIA) הטבור שימש בחיים העובריים כנקודת חיבור בין השלייה לעובר (חבל טבור). כאשר פתח זה אינו סגור לגמרי, הוא יהווה איזור של חולשה בדופן הבטן. שבר זה שכיח יותר בנשים ובעיקר לאחר הריונות בעקבות הלחץ התוך בטני המוגבר שיוצר שק ההריון מבפנים כלפי חוץ.
ברוב הבקעים הטבוריים פורץ בד"כ השומן מחלל הבטן וגורם לטבור "לבלוט" החוצה ולהתרחב. במקרים של שבר טבורי גדול יכולים גם המעיים לחדור דרך הפתח בדופן הבטן ולהרחיב עוד יותר את השק שבולט.

הטיפול בבקע הינו חשוב ביותר, שכן בקע, ללא טיפול,
יגדל עם הזמן ויגרום להחרמת הכאבים והאי נוחות.

שבר אפיגסטרי (EPIGASTRIC HERNIA)

שבר זה נוצר דרך רקמת החיבור המצוי בקו האמצע של הבטן, שמעל לטבור. קו זה נקרא "הקו הלבן" (LINEA ALBA) ומהווה נקודת תורפה בגופנו מאחר ואינו כולל מעליו ומתחתיו את מערכת השרירים המגינה של דופן הבטן. רקמת חיבור זו הנמצאת בין השרירים המזקפים של הבטן (RECTUS ABDOMINIS MUSCLES) מתרחבת מאוד אצל נשים בהריון בשל הלחץ הפנימי. זהו שלב בו עלולים להווצר פתחים דרכם עלולים לבלוט רקמת שומן או לולאות מעי.

הרניה אפיגסטרית, כמו גם הרניה טבורית, גם אם היא קטנה בקוטרה יכולה לגרום לסבל ניכר וכאבים ואף סיכונים של כליאה המחייבים ניתוח דחוף.

הרניה בצלקת ניתוח ( INCISIONAL HERNIA או POVH )

הרניה מסוג זה מופיעה באזור של צלקת ניתוח קודם בדופן הבטן. צלקת בעקבות ניתוח בטן קודם הינה אזור של חולשה ועל כן שכיח שדרכו מתפתחת הרניה. סיבות נוספות העלולות להחיש התפתחות הרניה בצלקת הניתוח: זיהום בפצע הניתוח, אצל אנשים שמנים (רקמת השומן היא רקמה חלשה), מחלות נלוות כמו סכרת ונטילת תרופות כמו סטרואידים. הרניות בצלקת הניתוח הן לעיתים קרובות גדולות ביותר, במקרים רבים יש יותר מהרניה אחת לאורך הצלקת, ולכן הן מהוות אתגר כירורגי קשה לתיקון יעיל של הבעיה.

בקע מפשעתי (INGUINAL HERNIA)

הרניה מפשעתית שכיחה במיוחד אצל גברים אם כי יכולה להופיע גם בנשים. אצל גברים איזור התעלה המפשעתית הינו חלש מלידה. בתעלה המפשעתית עובר חבל הזרע (CORD) מחלל הבטן אל שק האשכים. איזור המעבר של חבל הזרע בין חלל הבטן לתעלה המפשעתית נקרא "טבעת פנימית" זהו מקום התורפה האמיתי שדרכו פורצת ההרניה בכ-70% מהמקרים. זו גם הסיבה שהרניה מפשעתית נפוצה כל כך דווקא בגברים.

הרניות אחרות

בגיל הינקות שכיחות מאד הרניות מפשעתיות והרניות באזור הטבור. בנשים שכיחה יותר (אם כי יחסית נדירה) הרניה פמורלית (FEMORAL HERNIA) שמופיעה מתחת למפשעה ונוטה לסיבוך של כליאה באחוז גבוה מאד. על כן חובה לנתח הרניה פמורלית בהקדם.

ניתוח מתיחת בטן משנה את מבנה הגוף והפרופורציה
שבין חלקי הגוף השונים, גם באיזורים שלא נותחו.

סימנים וסימפטומים

הרניה יכולה להיות אסימפטומית כלומר: החולה אינו סובל מכאבים או נפיחות וההרניה מתגלה רק בזמן בדיקה אצל כירורג מומחה. קיים ויכוח אם רצוי לנתח הרניה אסימפטומית.

הגישה היא לנתח אך ורק אצל אנשים צעירים או אם יש צורך בניתוח הרניה גם במקום אחר. במרבית החולים גורמת ההרניה לכאבים בעוצמות שונות. כשמדובר בהרניה מפשעתית, ייתכנו תחושות של לחץ, צריבה או כאבים באזור המפשעה או שק האשכים. לעיתים חשים כאילו "משהו נקרע".

הכאבים מופיעים בעיקר בעת מאמץ, הרמת משאות, עמידה ממושכת או שיעול. סימפטום אופייני נוסף: בליטה בדופן הבטן בעת עמידה, שיעול או מאמץ, לרוב נעלמת בעת מנוחה ושכיבה.
אם הינך חש באחד מהסימפטומים הנ"ל חשוב שתפנה לכירורג מומחה בתחום ניתוחי הרניה לצורך בדיקה, אבחון וטיפול. הבדיקה הגופנית ע"י כירורג מומחה הינה כלי האבחון העיקרי.
בדיקת אולטרה-סאונד של דופן הבטן עשויה לסייע באבחנה במקרים של ספק אולם אינה מספקת לצורך קבלת החלטה על ניתוח. בדיקה זו, לעתים קרובות מלווה באי דיוק ועל כן אין להחליט על ניתוח אך ורק על סמך אולטרה-סאונד. הרניה הגורמת לסימפטומים (נפיחות, כאב וכו') חייבת בתיקון ניתוחי.

לחצו כאן לצפיה בתוצאות המדהימות שלנו של תיקון שבר (הרניה) ומתיחת בטן

Make an Appointment

קבעו איתנו פגישה