03

ניתוח מתיחת צוואר - פנים וצוואר – מיני

עצמות הפנים (לחיים ולסתות) עוברות תהלך של ספיגה ו”התרוקנות”. קווי הפנים אינם חדים כפי שהיו בעבר.

למי ניתוח מתיחת פנים וצוואר מיועד?

להבדיל מניתוח מתיחת פנים רגיל, בניתוח זה עיקר תשומת הלב מופנית ליצירת קו לסת ישר ואחיד, ביטול הנפילה של צידי הפה והידוק פימה צווארית או עור צוואר מדולדל. במרבית ניתוחים אלו אנו מוסיפים הזרקת שומן לצידי הסנטר ולאזור הלחיים על מנת להחזיר מעט מהנפח ולתת מלאות רקמתית רעננה.

למעשה ניתוח זה מומלץ בכל גיל (גם בגיל צעיר) כל עוד ניתן לראות רפיון של קו הלסת והצוואר העליון. אנשים רבים טוענים שקיים גיל מסוים שבו מבצעים מתיחות פנים. טענה זו אינה נכונה כיוון שבמקרים מסוימים לא ניתן לבצע טיפולים משלימים אחרים (כגון חומרי מילוי, חוטים, פילינג והזרקות שומן) שיתנו תוצאה מספקת וטובה לזמן ארוך.

טיפול בצוואר

הופעת דלדול רקמות ורפיון שרירי הצוואר מהווים בעיה אסטטית מאוד עקרונית. בישראל רוב חודשי השנה אנו מסתובבים עם ביגוד קל והצוואר חשוף. צוואר רפוי או מקומט מעיד על גיל מבוגר ומהווה בעיה אסטטית הקשה לפתרון שאינו בניתוח. למעשה, אין טיפול טוב יותר או יסודי יותר בצוואר מקומט או רפוי מאשר ניתוח מתיחת צוואר. טיפולים כגון הזרקות או חוטים אינם יעילים מספיק לתיקון צוואר. לא ניתן בכלל לבצע פילינג עמוק בצוואר. כך למעשה נותר הניתוח כפתרון יעיל כמעט יחידי לבעיה אסטטית של הצוואר

מתיחת צוואר בלבד

ניתוח מתיחת צוואר בלבד אינו מומלץ. שריר הפלטיזמה המצוי בצוואר הוא האחראי העיקר לרפיון הצוואר, לפימה צווארית ולקפלים האורכיים במרכז הצואר. שריר זה פרוש כמניפה משני צידי הצוואר ומסתיים בשליש התחתון של הלחי. בגישה נכונה אנטומית למתיחת צוואר כדאי מאוד להכליל את השליש התחתון של הפנים במסגרת הטיפול.

שריר הפלטיזמה מקורו בצואר ומסתיים בשליש התחתון של הפנים. במרכז הצואר הוא מסתיים בתור פסי האורך מתחת לסנטר
שריר הפלטיזמה מקורו בצואר ומסתיים בשליש התחתון של הפנים. במרכז הצואר הוא מסתיים בתור פסי האורך מתחת לסנטר
צלקות תמיחת פנים. למרות השיער הקצר צלקות אלו מוסוות היטב בנקודת המעבר שבין השיער לעור הפנים ובתוך קפלי האפרכסת
צלקות תמיחת פנים. למרות השיער הקצר צלקות אלו מוסוות היטב בנקודת המעבר שבין השיער לעור הפנים ובתוך קפלי האפרכסת

מראה טבעי לגמרי:

כאשר אנו ניגשים לביצוע הליך הצערת או רענון הפנים, המשימה העיקרית הינה הקניית מראה טבעי לגמרי. הפנים חייבים להראות מתאימים לגיל המטופל אך במצב הרבה יותר טוב ממצבו לפני ההליך. על מנת להעריך את מידת הצלחת הטיפול, אנו מצפים לשמוע מהמטופלים שהסובבים אותם לא קלטו שהם עברו ניתוח. השינוי חייב להיות כזה, שיהיה קושי להצביע מה באמת קרה בפנים ולמה הם נראים רעננות כל כך (המצחיק הוא שהרבה מטופלות מדווחות שחברותיהן חשבו שהן עשו צבע או תספורת חדשה)

עיצוב הסנטר

הסנטר מהווה חלק בלתי נפרד מקו הלסת והצוואר. יש לתת את הדעת למצב הסנטר לפני שמחליטים על ביצוע ניתוח פנים וצוואר. באופן רגיל הסנטר יכול להיות קטן ואחורי מידי, יכול להיות גדול ובולט ועור סנטר יכול להיות רפוי ומדולדל. התעלמות ממצב הסנטר, בניתוח מתיחת פנים וצוואר יכולה לגרום לתוצאות ירודות למרות שהניתוח בוצע בהצלחה. חוסר טיפול נכון בסנטר יכול להעיב על תוצאות מראה הפנים (קרא עוד בפרק עיצוב סנטר)

הצלקות

הצלקות בניתוח מיני מתיחת פנים שוות בהיקפם מאלו שבמתיחת פנים מלאה.
הצלקת מתחילה באזור הפאה במקום החיבור שבין העור לשיער. משם הצלקת יורדת בתוך קוי האוזן הקדמית במקומות נסתרים. במקרים בהם צריכה להתבצע מתיחת צוואר גדולה, הצלקת תמשיך מאחורי תנוך האוזן ותעלה לאורך הקפל שבין האפרכסת לקרקפת. במקרים של צוואר נפול ורפוי נוסיף חתך קטן מתחת לסנטר.

החלמה מניתוח

ההחלמה ממתיחת פנים וצוואר הינה פשוטה יחסית. לרוב לא יהיו כאבים באזורי הניתוח והפנים. חוסר הנוחות העיקרית תגרם עקב תחושת מתיחות של העור והרקמות העמוקות שתחלוף מאליה כעבור מספר ימים עד שבועות בודדים. הטיפול בצלקות הינו פשוט ביותר וכולל שטיפות יסודיות במים וסבון ומריחת משחה אנטיביוטית. כעבור כשבוע נוציא את התפרים. הצלקות בשלב זה עדין בולטות ואדומות. מספר ימים וספים וגוון הצלקת מתבהר, משתטח והופך להיות סמוי מין העין.

תחושה למגע שטחי בעור הפנים תמיד משתנה אחרי ניתוח מסוג זה. התחושה בעור הפנים חוזרת לתחושה רגילה במהלך החודשים לאחר הניתוח. יש לשים לב, בעיקר הגברים, לא לפצוע את הפנים (בעיקר בגילוח) בשל העדר התחושה. יתכן מצב ובו התחושה לא תחזור לגמרי לכל הפנים ובעיקר באזור התנוכים (מקרים אלו אינם שכיחים). ניתוחים מסוג זה אינם אמורים לשנות את המימיקה של הפנים. אנו שמים דגש מיוחד לשימור פונקציות שרירי ההבעה ושמירה על הבעה נורמאלית וטבעית. לאחר הניתוח יש לתרגל את שרירי ההבעה עד לחזרתם לתפקוד מלא.

בת 66 אחרי מתיחת פנים
בת 66 אחרי מתיחת פנים

סיבוכים ותופעות לוואי לניתוח מתיחת פנים וצוואר

דימום קורה בשכיחות של כאחוז אחד. דימום קורה בשעות הראשונות שלאחר הניתוח ומאובחן על ידי הרופא וצוות המרפאה. הדימום מאובחן על ידי א-סימטריה משמעותית בפנים, נפיחות, מתח וכאבים באותו אזור. בנוכחות דימום מסוג זה יש לחזור לחדר הניתוח על מנת להפסיקו. שכיחות זיהום אחרי ניתוח מסוג זה היא נדירה ביותר ויכולה להופיע בין שבוע לשלושה שבועות לאחר הניתוח. על מנת למנוע זיהום תקבל/י טיפול אנטיביוטי רחב טווח בזמן הניתוח בניתוח זה קיימת האפשרות לפגיעה במבנים עמוקים כגון: עצבים, כלי דם ושרירים. האפשרות לפגיע במבנים אלו תלויה בסוג הניתוח ובהיקפו. הפגיעה במבנים עמוקים יכולה להיות זמנית או קבועה לאחר הניתוח.

א-סימטריה של הפנים הוא מצב נתון לפני הניתוח ויישאר כך גם אחריו. לעיתים בשכיחות של בין אחוז אחד לשני אחוזים, תוחמר הא-סימטריה לאחר הניתוח ועשוי להתהוות הצורך בניתוח מתקן.

נמק קורה בשכיחות של 1 ל-500 מטופלים/ות, אצל מטופלים/ות מעשנים/ות, כאלו שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, או אצל מטופלים/ות עם נזקי שמש קשים בעור. נמק בעור הפנים אחרי ניתוח מתיחת פנים הוא סיבוך קשה ונדיר כל ניתוח מותיר צלקות. חלקן נראות ברור יותר מאחרות. מאחר ולא ניתן לחזות מראש את טיב הצלקות ואופיין בכל מנותח/ת . אי אפשר להבטיח שהן תהיינה שטוחות, לבנות ורכות. צלקות עלולות להיות מכערות בעלות צבע שונה ובעלות מרקם שונה מסביבתן. בשכיחות של בין אחוז לשני אחוזים קיימת התעבות מורמת אדומה ונוקשה של חלק מהצלקות או כולן, הדורשת התייחסות נוספת.

שינויים בתחושה בעור הפנים והצוואר אחרי ניתוח מסוג זה הם שכיחים ביותר. בדרך כלל חוזר מצב התחושה ברובו למצבו הטבעי, תוך שישה עד שנים עשר חודשים אחרי הניתוח. במצבים מסוימים נוצר מצב של תחושת יתר בחלק מעור הפנים והצוואר ובמקרים אחרים יש ירידה משמעותית בתחושת עור הפנים והצוואר עד לאובדן תחושה חלקי או מלא. באחוז אחד מהמטופליםות נוצרת תחושת מתח בעור הפנים והצוואר לזמן ארוך. תחושה זו היא סובייקטיבית ולא באה לידי ביטוי חיצוני ואין להרגיש אותה במגע או בדיקה.

פגיעה עצבית מוטורית סיבוך זה הוא הקשה ביותר מכל הסיבוכים האפשריים בניתוח למתיחת פנים והוא גם הנדיר מכולם. סיבוך זה נגרם עקב פגיעה בעצב המניע את אחד משרירי הפנים סיבוך כזה הוא נדיר ובדרך כלל הפיך. ב-1 מאלף מטופלות הפגיעה היא קבועה ובלתי הפיכה.

לחצו כאן לצפייה בתוצאות המדהימות שלנו של מתיחת צוואר ופנים

Make an Appointment

קבעו איתנו פגישה