02

ניתוח הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה נועד לנשים, בעלות חזה “נפול” עם או בלי הידלדלות תוכן השד. בדרך כלל מראה שד “נפול” מציין שד ריק מבחינת התוכן, הפטמות “מסתכלות” למטה והשד “שוכב” על העור של בית החזה או הבטן. מקרים אלו שכיחים לאחר ירידת משקל, לידות והנקות או בשל מבנה התפתחותי מגיל צעיר.

הערכה טרום ניתוחית 

1. יש להבדיל בין הרמת שדיים לבין הגדלת שדיים. כדי להחליט מה נכון, יש לבדוק את מיקום הפטמה ביחס לקפל התת שדי (ראה ציור). הרמת שד מיועדת בעיקר למקרים בהם צניחת הפטמות הינה בדרגה 3,4 כלומר- הפטמה נמצאת מתחת לקפל התת שדי ומראה השד “נפול”.

2. יש למדוד את איכות וכמות רקמת השד הקיימת בחלקו העליון והתחתון של השד ומתחת לפטמה. אנו מעריכים את איכות העור והמצאות סימני מתיחה. במקרה שרקמת השד ריקה, העור דק ומדולדל עם או בלי סמני מתיחה, זה סימן שצריך לבצע הרמה.

3. מדידה חשובה נוספת הינה קוטר העטרה. במקרים מסוימים, צניחת השד מלווה בהתרחבות העטרה.

4. יש להחליט טרם הניתוח מהו מראה השד הרצוי ע”י המטופלת. במקרים בהם נפח השד קטן, ניתן להשתמש בשתל סיליקון בנוסף להרמת השד. יש לזכור כי לאחר ניתוח הרמת שד חלה ירידה מסוימת בנפח השד. במידה ונוסיך שתל סיליקון לשד אנו מתכוונים לניתוח “הרמה והגדלת שדיים”

לרוב, אנו ממליצים על מראה טבעי יותר, הפרופורציונלי למבנה בית החזה, רוחב הכתפיים, מותן ואגן ואף לבלט הישבן במראה צידי.

נפילת שדיים דרגה 4 לבחורה בת 42- לפני ואחרי.

חשוב מאוד!

על מנת להתאים את צורת החזה החדש, אנו מציעים להגיע לייעוץ עם חזייה הטובה ביותר שאת אוהבת אשר נותנת לך צורת שד היפה ביותר (גם אם היא חזיית פושאפ עם מילוי). בדרך זו נוכל לבצע החלטה על סוג הניתוח והצורה הסופית אליה אנו שואפים.

טיפים בהרמת חזה

 • ברוב ניתוחי הרמת חזה נפח השד האפקטיבי קטן, גם אם מוציאים עור עודף בלבד. השד קטן בגלל שאנו מצופפים ומהדקים את רקמת השד ואת מעטפת העור מסביב.
 • יש להרים את היד למעלה ולראות את כמות עודף העור התלוי מתחת לפטמה. אלו הם המקרים שיש לבצע הרמה או הידוק של מעטפת העור ולא להסתפק בהגדלה בלבד.
 • שדיים יפים אינם בהכרח שדיים מורמים מאוד ובעלי מראה כדורי
 • צלקת “עוגן” הכוללת צלקת לרוחב הקפל התת שדי היא הצלקת הבעייתית ביותר. צלקת זו תראה בדופן בית החזה (בצידי השדיים) ובמחשוף (במפגש בין השדיים). כיום לא צריך לבצע הרמת חזה עם צלקת “עוגן”. צלקת אנכית ומסביב לעטרה מספיקה בהחלט. כדאי מאוד להימנע מצלקת בקפל התת שדי (צריך מיומנות גבוה של הרופא המנתח)
 • הצלקות ה”טובות” ביותר בעלות צורת ריפוי הטובה ביותר יהיו מסביב לעטרה ואנכית מהעטרה לקפל (לרוב הן אינן נראות).
 • ברוב הרמות השדיים לא מאבדים תחושה בפטמות
 • גם לאחר הרמת חזה יתכן שתיווצר “צניחה” של השד בעיקר בשדיים גדולים (עם שתל או ללא)

צלקות בניתוח הרמת חזה

* ניתוח הרמת שד מותיר צלקות על פני השד.

* הצלקות מצויות מסביב לגבול עטרה- עור, וצלקת אנכית (מגבול העטרה לכיוון קפל התת שדי).

* בדרך כלל צלקות הללו מתרפאות היטב ומותירות סימן מטושטש במקום הימצאותן.

* שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה בהתאם לצורת השדיים, סוג העור ואיכותו, כמות, עובי וגמישות הרקמות הרכות.

תוצאות סופיות לאחר ניתוח זה מתקבלות כעבור מספר חודשים בלבד. בחודשים הראשונים השד עלול להראות אחר ושונה מצורתו הסופית.

מהלך הניתוח

הניתוח נערך בבית חולים תחת הרדמה כללית. אורך הניתוח כשעה וחצי. במהלך הניתוח אנו מקטינים, בד"כ, את קוטר העטרה ומעלים את העטרה והפטמה על "גבעול" למיקומה החדש. אנו יוצרים מעיין "ערסל" התומך את השד בחלקו התחתון ויוצר מלאות סמוך לחריץ שבין שני השדיים. בשלב זה, ניתן להוסיף שתלי סיליקון מתחת לשריר בית החזה הגדול או מעליו. בסוף הניתוח, אנו מבצעים תפירה בחוטים פנימיים ונספגים כך שאין צורך להוציא תפרים ואין סמני תפרים על פני העור. אנו חובשים את המקום כולל חזיית ספורט אותה לא מורידים למשך 3 שבועות לערך.

מעקב לאחר הרמת שדיים

לאחר הרמת שד יש להמשיך בתוכנית הקבוע לגילוי מוקדם של סרטן השד. התוכנית כוללת בדיקה ידנית עצמית, בדיקה ע"י כירורג שד, ממוגרפיה או אולטרא סאונד עפ"י הכללים המקובלים שהותוו ע"י משרד הבריאות. יש ליידע את הבודקים, טרם הבדיקה על הניתוח שעברת.

האגודה למלחמה בסרטן גילוי מוקדם סרטן שד

ככלל, מומלץ להיוועץ עם הרופא המנתח או כל מומחה אחר לכירורגיה פלסטית בכל שינוי שנוצר בשד.

**סיבוכים ותופעות לוואי
כמו בכל ניתוח קיימים סיבוכים אפשריים. העיקרים שבהם:

 • נמק של הפטמה חלקי או מלא. נדיר פחות מ- 0.5%
 • שטפי דם כ- 3% מכלל הניתוחים המבוצעים
 • זיהום בפצע הניתוחי פחות מ- 1% מכלל הניתוחים. לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים להפחתת הסיכון לזיהום.
 • הצורך בניתוח חוזר לצורך תיקון קיים בעיקר בניתוחים אלו, בשל אופיו השמרני והרצון להימנע מצלקות מיותרות. שיעור התיקונים אצלנו הינו כ-2%.
 • הפחתת תחושה לאזור הפטמה, פחות מ- 5% מהמקרים. לרוב התחושה חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח ובמיעוט מהמקרים התחושה אינה משתקמת.
 • יכולת הנקה עלולה להיפגע אם כי לא ניתן לקבוע בוודאות באיזה שיעור.
 • היפרדות שולי החתך ופתיחת קו התפר. תופעה נדירה וקשורה יותר לכריתת מסת שד גדולה עם עור דק ונשים מעשנות.

**תופעות הלוואי ידונו בהרחבה עם הרופאים לפני הניתוח

לצפיה בתוכנית טלויזיה בנושא הרמת חזה

לחצו כאן לצפיה בתוצאות המדהימות שלנו של הרמת חזה

Make an Appointment

קבעו איתנו פגישה